Rajaa hakua
Piilota rajaukset
KU00BG67-3010
Vaatetus:
Jazztanssitunneille sopiva vaatetus on ihonmyötäinen ja joustava, kuten legginssit ja toppi tai joustavat housut ja t-paita. Näin kehon linjaukset näkyvät ja eri tasoissa liikkuminen on helppoa. Tanssitunneilla voi käyttää pehmeitä jazztossuja, sukkia tai olla paljain jaloin opettajan ohjeistuksen mukaan. Hiukset kiinni ja korut pois.
Avoimen AMK:n kiintiö:
8 opiskelijaa.
TH00BE03-3010
Toisen asteen yhteistyösopimuksen mukaisesti opintojaksolla on 5 opiskelijan kiintiö Turun Hierojakoulun opiskelijoille.
_________________________________________________________________________
Opintojakson kaikki viestintä tapahtuu Itslearning -alustalla. Olethan yhteydessä opintojakson opettajaan mikäli et pääse Itslearning -alustalle. Itslearning aukee vasta, kun ilmoittautumiset on hyväksytty.
__________________________________________________________________________
Valitut oppikirjat on tarkoitettu ensisijaisesti lääketieteen opiskelijoille, joten joissakin kohdissa tarkastellaan asioita esim. fysiologisesti tai toimenpideteknisesti hyvin yksityiskohtaisesti.
Suurin käsite-ero on mobilisaatiolla, millä kirjan kirjoittajat tarkoittavat potilaan aktivointia (liikkumaan ja harjoittelemaan) EI NIVELTENMOBILISOINTIA mikä on monessa akuuttivaiheen tilanteessa fysioterapian toteutuskeinoista kielletty. Mobilisaatio tarkoittaa nivelpintojen passiivista liikuttelua tiettyjen periaatteiden mukaisesti. Tämä sisältö on teillä opiskeltavana muissa opintojaksoissa.
Tenttiin valmistautuessanne opiskelkaa fysioterapian kannalta keskeisiä asioita: minkälaisia
murtumia / vammoja / sairauksia, minkälaisia toimenpiteitä tehdään pääpiirteissään, mitä rajoituksia liikkumisen suhteen toimenpiteiden jälkeen, minkälaisia ohjeita kuntoutuksen suhteen, minkälaisia ovat kudosten paranemisprosessit ja minkälaisia ongelmia saattaa ilmetä paranemisen suhteen.
TH00BE24-3010
Opinnäytetyöprosessi -kurssi ITSlearning-alustalla.
Opiskelija sitoutuu aktiviiseen pajapäivien osallistumiseen; pajapäivien yhteydessä on myös mahdollisuus opinnäytetyön ohjaukseen pienryhmissä.
Opiskelija on aktiivisesti yhteydessä opinnäytetyötä ohjaavaan opettajaan sovitulla tavalla.
KH00CZ65-3010
Kurssilla viestitään oppitunneilla ja ITSissä. Kurssia koskevaan viestintään ei käytetä sähköpostia. Hyvän viestintätavan mukaisesti jokaisen vastuulla on, että kurssia koskevat tiedot (ja kysymykset ja vastaukset) ovat kaikille osallistujille nähtävillä samaan aikaan.
48 TUNNIN VIESTINTÄSÄÄNTÖ. Kurssia koskeviin viesteihin tulee vastata 48 tunnin kuluessa (koskee opiskelijoita ja opettajaa). Jos opiskelija ei vastaa esimerkiksi pienryhmäläistensä viesteihin 48 tunnin kuluessa, ryhmäläiset pyytävät opettajaa ottamaan yhteyttä opiskelijaan. Jos opiskelija ei vastaa opettajan viestiin 24 tunnin kuluessa, hänet poistetaan pienryhmästä ja kurssi päättyy siihen. 48 tuntia käsittää vain arkipäivät, ei viikonloppuja tai opettajan työvapaata.
TH00BV41-3010
Kiintiöt: Avoin AMK 5 opiskelijaa.
Opettajan kontaktointi sähköpostitse.
TH00CK57-3010
Opettaja voi viestiä Itslearning -alustan kautta.
Opiskelijan ensisijainen viestintäkanava on sähköposti (ei Itslearningin chat).