Rajaa hakua
Piilota rajaukset
KU00BN88-3020
KIINTIÖT:
Turku AMK Taideakatemia 15 paikkaa
Turku AMK muut: 25
Avoin AMK: 5
Muiden AMKien opiskelijat (CO opiskelijat): 15
Jos kiintiöt eivät tule täyteen, ilmoittautumisajan jälkeen voidaan täyttää paikat muilla opiskelijoilla varasijoilta.
----------------------------------------------------------------
EDELTÄVYYSEHDOT
Kurssi ei ole alkeiskurssi. Lähtötasona vähintään kohtalainen toisen asteen B-ruotsin tai hyvä peruskoulun B-ruotsin osaaminen, väh n tasolla A2
KU00CR09-3002
http://turkuamk.itslearning.com
Tutkinto- ja ristiinopiskelijoiden ilmoittautumiset hyväksytään kerran viikossa.
KU00CT72-3001
Opettaja vastaa kysymyksiin pääasiassa itsin kautta. Kannattaa kysyä kurssin yleskatsauksen ilmoituksessa, jotta kaikki hyötyvät vastauksesta.
KU00CU63-3001
Opintojakson viestintä ryhmälle ITS.
Muut asiat vastuuopettajalle sähköpostilla.
KU00CU53-3001
TOIMITUSPALAVERI
Toimituspalaveri on jokaisen journalistisen toimituksen keskeisimpiä ideointi- ja suunnittelukokouksia. Hyvässä toimituspalaverissa jokainen toimittaja tuo omia ideoita ja osallistuu muidenkin ideoiden sparraamiseen. Pyritään luovaan journalistiseen yhteisajatteluun.
Toimituspalaveriin opiskelija tuo valmistellun juttuideansa, jonka suunnittelussa hän on jo tehnyt alustavaa journalistista tiedonhankintaa. Tiedonhankinnassaan opiskelijan tulee noudattaa Itslearningissa olevia tiedonhankinnan ohjeita ja vaatimuksia sekä Journalistin ohjeita. Opiskelija valmistautuu toimituspalaveriin perjantain yhteisessä tapaamisessa ja saa siellä apua ja kritiikkiä oman toimitusryhmänsä opiskelijoilta.
Toimituspalaverissa jokaisen jutuntekijän tulee esittää juttuideansa pääkysymys/pääkysymykset. Hänen tulee myös osata kertoa juttuaiheensa pääfaktat ja lähteet. Toimituspalaverissa jokainen jutuntekijä esittelee aiheensa, minkä jälkeen keskustellaan ja ideoidaan yhteisesti. Päämäärä on, että toimituspalaverikäsittelyn jälkeen jutuntekijällä olisi terävämpi ja kirkkaampi ajatus juttunsa sisällöstä, kärjestä ja esitystavoista.
Opiskelijan juttuideaa, jonka eteen ei ole tehty yllä mainittua journalistista ennakkotiedonhankintaa, ei toimituspalaverissa käsitellä.
__________________________________________________________________________________________
VÄLIPURKU
Välipurun tarkoitus on saada väliaikatietoja työn etenemisestä sekä edelleen terävöittää juttujen journalistista sisältöä. Välipurussa pyritään niin ikään hyödyntämään koko toimituksen journalistista luovuutta ja tietämystä. Välipurkua johtavat toimituspäälliköt yhdessä opettajan kanssa.
Välipurku on pakollinen. Tutka-jutun tiedonhankinta voi, opettajan luvalla, vapauttaa opiskelijan välipurusta.
__________________________________________________________________________________________
TUOTANTO JA JULKAISU
Kukin opiskelija päivittää itse oman juttunsa Tutkan julkaisujärjestelmään. Juttua ei julkaista ennen kuin siihen on opettajalta julkaisulupa.
Jutun julkaisun jälkeen jokainen jutuntekijä markkinoi omaa juttuaan sosiaalisessa mediassa.
___________________________________________________________________________________________
JULKAISUN PURKU
Kun viikon jutut on julkaistu torstaina, julkaisu puretaan toimituksessa. Purun tarkoitus on oppia viikon mittaisesta journalistisessa toimitusprosessista ja mahdollisesti vielä tehdä pienehköjä laadullisia korjauksia. Purkutilannetta johtavat toimituspäälliköt. Purku on pakollinen.
TUTKAN TOIMINTAPERIAATE
Tutka.pro on Turun ammattikorkeakoulun journalismin opiskelijoiden verkkojulkaisu. Tutka on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita. Tutkan toimituksen työtä ohjaa myös toimittajan työhön liittyvä lainsäädäntö kuten sananvapauslaki sekä alan ammattieettiset hyvät käytännöt.
Tutkan juttujen julkaisulle on aina journalistiset perusteet. Kohderyhmänä ovat opiskeluikäiset nuoret Turun seudulla ja muualla Suomessa, mutta jutuilla pyritään herättelemään laajempaa yhteiskunnallista keskustelua.
Tutka pyrkii kehittämään ja kokeilemaan uudenlaisia journalistisia ilmaisumuotoja ja työtapoja eettisesti ja vastuullisesti. Julkaisemme journalismia sosiaalisessa mediassa, teemme videoita ja podcasteja sekä kokeilemme tekoälyn käyttöä.
Julkaisemme myös yhteistyösisältöä, joka on eritelty journalistisista jutuista omalle Yhteistyöt-välilehdelleen. Yhteistyösisältöjä voidaan tehdä esimerkiksi ulkopuolelta rahoitetuissa hankkeissa. Yhteistyötaho on myös erikseen mainittu jokaisen tällaisen sisällön yhteydessä.
KU00CU58-3001
Viestintäkanavana ItsLearning ja sähköposti
HUOM! EDELTÄVYYSEHTO: Markkinoinnin perusteet ja Markkinointiviestinnän perusteet, Kampanjasuunnittelun perusteet
KU00CU59-3001
Viestintä sähköpostin ja ItsLearningin välityksellä.
HUOM. EDELTÄVYYSEHTO: Markkinoinnin perusopinnot ja Markkinointiviestinnän perusopinnot
KU00CT61-3007
opettaja Anna Kuuselan tavoittaa parhaiten sähköpostilla anna.kuusela@turkuamk.fi.
Puhelinnumero: +385 50 4754 959
KU00BT22-3006
Kiintiö Avoimen AMK:n opiskelijamäärälle 5 opiskelijaa
Kiintiö muiden erikoistumisalojen opiskelijoille Taideakatemiassa 5 opiskelijaa
KU00CU48-3002
vastuuopettaja Anna Kuusela tavoitettavissa parhaiten Itslearningin viestillä tai sähköpostilla anna.kuusela@turkuamk.fi
KU00CU47-3002
Opettajaan Anna Kuuselaan saa parhaiten yhteyden sähköpostitse (anna.kuusela@turkuamk.fi) tai Itslearningin viesti-työkalulla lukukauden mukaisina työaikoina.
KU00CU61-3002
Opintojakson viestintä ITS.
Kysymyset sisällöstä tai suorituksesta sähköpostilla vastuuopettajalle.