|
Valitut rajaukset: Kemianteollisuus Poista rajaukset
TE00CS28-3005
Edeltävyysehtona ruotsin kielen aiemmat opinnot joko lukiossa tai ammatillisessa oppilaitoksessa. Opintojaksolla käytetään Itsissä olevaa työtilaa lähiopetuksen rinnalla.
TE00BX68-3010
Esitietona tarvitaan joko ---Opintojakso Insinöörimatematiikan perusteet tai ---Lukion matematiikan pitkä oppimäärä
TE00CS34-3001
Viestintä: Oppitunnilla ITS keskustelu, Oppimisympäristö tukee kurssikohtaista kommunikointia, jolloin kaikki kurssilla olijat näkevät samat kysymykset. Sähköposti niissä tapauksissa joissa opettaja ei esimerkiksi pääse paikalle tai tarvitaan muuta kiireellistä informaation jakoa.
TE00BX68-3011
Tärkeimmät kurssia koskevat viestit opettaja lähettää sähköpostitse ja päivittäiset tiedotukset viestitään itsleaningin pääsivun keskustelupalstalla.
TE00CM75-3002
Opintojakson tärkeimmät ilmoitukset lähetetään sähköpostitse. Opiskelijoiden toivotaan olevan yhteydessä opettajaan ensisijaisesti sähköpostitse. Myös tuntien yhteydessä voi avoimesti kysyä ja keskustella asioista. Ajankohtaisista asioista ilmoitetaan its-kurssin Yleiskatsaus-sivulla. Opiskelussa käytettävät oppimisympäristöt ja ohjelmistot: Itslearning, ViLLE, Teams, MS Excel, MS Word (+MATLAB)
TE00CV89-3002
Viestintäkanavat: - itslearning (opettajalta opiskelijoille) - sähköposti (opiskelijalta opettajalle)
TE00CW03-3002
Pyritään kaikki informoimaan asiat keskitetysti ITSissä --> kaikki näkevät saman infon. Aikaisemman kurssipalautteen perusteella lisätään automaattitarkasteisia tehtäviä sekä tehtävien konkreettisia työelämäyhteyksiä.
TE00CV16-3001
Kurssilla viestitään vain oppitunneilla ja ITSissä. Hyvän viestintätavan mukaisesti jokaisen vastuulla on, että kurssia koskevat tiedot (ja kysymykset ja vastaukset) ovat kaikille osallistujille nähtävillä samaan aikaan.
TE00CV90-3001
Edellisen toteutuksen palautteen perusteella on tehty seuraavat muutokset/lisäykset: Opintojakso toteutetaan nyt ensimmäistä kertaa, mutta suunnittelussa on huomioitu aiemman Analyysimenetelmät -opintojakson palaute, jossa toivottiin mm. yhdessä laskemisen ja laskuesimerkkien lisäämistä. Toteutuksessa pyritään nyt aiempaa enemmän aktivoimaan opiskelijoita tuntityöskentelyyn käyttämällä käänteisen luokkahuoneen menetelmää. Kromatografia-osuudesta on saatu palautetta aiemmin Kemian työmenetelmät -opintojaksolla. Sen perusteella tähän toteutukseen lisätään jo alkuvaiheeseen laitteeseen tutustuminen demoluonteisesti ja/tai videoina tunnilla, jotta opiskelija saa käsiteyksen laitteista, joiden kanssa ollaan tekemisissä. Kurssin työmäärää arvioidaan uudelleen ja tämän tueksi opiskelijoita pyydetään seuraamaan omaa työaikaansa kurssin aikana.
TE00CW04-3001
Kaikki kommunikointi yhteisesti oppitunneilla ja laskutunneilla. ITS-Learning ilmoitustaulu Kiireellisissä tapauksissa erillinen sähköposti Älä käytä kurssin asiointiin muita työkaluja kuten esim. peppi viestejä tms. vaihtoehtoisia välineitä.
TE00CW80-3002
Esitietoina tarvitaan opintojakson "Matemaattisten aineiden perustaidot" alkuosa tai vastaavat tiedot ja taidot esimerkiksi lukion matematiikasta.
TE00CV93-3001
Itslearning alustalla tapahtuva viestintä (ilmoitukset -osio). Opettajan kanssa viestintä sähköpostitse.