Rajaa hakua
Piilota rajaukset
TE00CV89-3002
Viestintäkanavat:
- itslearning (opettajalta opiskelijoille)
- sähköposti (opiskelijalta opettajalle)
TE00CW03-3002
Pyritään kaikki informoimaan asiat keskitetysti ITSissä --> kaikki näkevät saman infon.
Aikaisemman kurssipalautteen perusteella lisätään automaattitarkasteisia tehtäviä sekä tehtävien konkreettisia työelämäyhteyksiä.
TE00CV16-3001
Kurssilla viestitään vain oppitunneilla ja ITSissä. Hyvän viestintätavan mukaisesti jokaisen vastuulla on, että kurssia koskevat tiedot (ja kysymykset ja vastaukset) ovat kaikille osallistujille nähtävillä samaan aikaan.
TE00CV93-3001
Itslearning alustalla tapahtuva viestintä (ilmoitukset -osio).
Opettajan kanssa viestintä sähköpostitse.
TE00CV90-3001
Pääasiallinen viestintäkanavat ovat itslearning ja sähköposti.
Edellisen toteutuksen palautteen perusteella on tehty seuraavat muutokset/lisäykset:
Opintojakso toteutetaan nyt ensimmäistä kertaa, mutta suunnittelussa on huomioitu aiemman Analyysimenetelmät -opintojakson palaute, jossa toivottiin mm. yhdessä laskemisen ja laskuesimerkkien lisäämistä. Toteutuksessa pyritään nyt aiempaa enemmän aktivoimaan opiskelijoita tuntityöskentelyyn käyttämällä käänteisen luokkahuoneen menetelmää.
Kromatografia-osuudesta on saatu palautetta aiemmin Kemian työmenetelmät -opintojaksolla. Sen perusteella tähän toteutukseen lisätään jo alkuvaiheeseen laitteeseen tutustuminen demoluonteisesti ja/tai videoina tunnilla, jotta opiskelija saa käsiteyksen laitteista, joiden kanssa ollaan tekemisissä. Kurssin työmäärää arvioidaan uudelleen ja tämän tueksi opiskelijoita pyydetään seuraamaan omaa työaikaansa kurssin aikana.
TE00CW04-3001
Kaikki kommunikointi yhteisesti oppitunneilla ja laskutunneilla.
ITS-Learning ilmoitustaulu
Kiireellisissä tapauksissa erillinen sähköposti
Älä käytä kurssin asiointiin muita työkaluja kuten esim. peppi viestejä tms. vaihtoehtoisia välineitä.
TE00CW80-3002
Viestintäkanavat sähköposti ja ItsLearning. Opettajan tavoittaa nopeammin sähköpostin välityksellä.
Esitietoina tarvitaan opintojakson "Matemaattisten aineiden perustaidot" alkuosa tai vastaavat tiedot ja taidot esimerkiksi lukion matematiikasta.
Aiempien toteutusten kokemukset on huomioitu toteutustavan kehityksessä. Erityisesti opiskelijapalautteissa ja opetukseen liittyvissä keskusteluissa esiin nousseet puutteet on korjattu opintomateriaaleja täydennettäessä.
Opintojaksolle osallstuminen kehittää osaamista seuraavilla CDIO-viitekehyksen osa-alueilla:
1. Fundamental knowledge and reasoning (Tieteenalan perustiedot ja päättelykyky)
2. Personal and professional skills and attributes (Henkilökohtaiset ja ammatilliset taidot ja ominaisuudet)
3. Interpersonal skills: collaboration, teamwork and communication (Vuorovaikutustaidot: yhteistyö, tiimityö ja viestintä)
4. Conceiving, designing, implementing and operating systems in the enterprise, societal and environmental context – the Innovation process (Järjestelmien hahmottelu, suunnittelu, toteutus sekä käyttö yritysten, yhteiskunnan ja ympäristön kontekstissa – Innovaatioprosessi)
TE00BR99-3008
Kemian tunneille ja kokeeseen sekä labraan mukaan laskin, Maolin taulukkokirja ja/tai Tekniikan kaavasto.
Viestintä sähköpostitse. Epäselvät asiat iTSin keskustelualueelle niin muutkin näkevät vastaukset.
Avoimen paikkoja 3
TE00CS34-3001
Viestintä:
Oppitunnilla
ITS keskustelu, Oppimisympäristö tukee kurssikohtaista kommunikointia, jolloin kaikki kurssilla olijat näkevät samat kysymykset.
Sähköposti niissä tapauksissa joissa opettaja ei esimerkiksi pääse paikalle tai tarvitaan muuta kiireellistä informaation jakoa.
TE00BX68-3010
Esitietona tarvitaan joko
---Opintojakso Insinöörimatematiikan perusteet tai
---Lukion matematiikan pitkä oppimäärä
TE00BX68-3011
Tärkeimmät kurssia koskevat viestit opettaja lähettää sähköpostitse ja päivittäiset tiedotukset viestitään itsleaningin pääsivun keskustelupalstalla.
TE00CM75-3002
Opintojakson tärkeimmät ilmoitukset lähetetään sähköpostitse. Opiskelijoiden toivotaan olevan yhteydessä opettajaan ensisijaisesti sähköpostitse. Myös tuntien yhteydessä voi avoimesti kysyä ja keskustella asioista.
Ajankohtaisista asioista ilmoitetaan its-kurssin Yleiskatsaus-sivulla.
Opiskelussa käytettävät oppimisympäristöt ja ohjelmistot: Itslearning, ViLLE, Teams, MS Excel, MS Word (+MATLAB)
TE00CS28-3005
Edeltävyysehtona ruotsin kielen aiemmat opinnot joko lukiossa tai ammatillisessa oppilaitoksessa. Opintojaksolla käytetään Itsissä olevaa työtilaa lähiopetuksen rinnalla.
TE00CV33-3002
Viestintä tapahtuu Itslearningissa ja sähköpostilla. Yhteydenotot opettajaan sähköpostilla.
TE00CV92-3002
Sähköposti kiireellisissä ja henkilökohtaisissa asioissa.
Yleiset asiat viestitään itsin kurssikohtaisen "yleiskatsaus" -sivun kautta.
Opintojaksolla on läsnäolopakko kaikilla tunneilla, sekä teoria että laboratoriotunneilla.
TE00CV91-3002
Opettaja viestii itslearningin ilmoitustaulun kautta.
Yhteydenotot opettajaan vain sähköpostitse.
TE00CV95-3001
Itslearning alustalla tapahtuva viestintä (ilmoitukset -osio).
Opettajan kanssa viestintä sähköpostitse.
TE00CV94-3001
Opintojakson yleiset asiat: Käytetään Itslearningin Ilmoitukset -sivua. Tämän kanavan kautta tieto tavoittaa kaikki opintojaksolla olevat.
Opettajat tavoittaa parhaiten sähköpostilla. (Itslearningin tai Pepin henk.koht. viestit jäävät helposti huomaamatta.)
TE00CW00-3001
Kurssi on materiaalitekniikan perusopinto ja toimii pohjana jatkokursseille ja -projekteille.
Ei erityisiä edeltävyysvaatimuksia.
Kurssin materiaali löytyy Itslearningistä.
TE00CV99-3001
Opiskelijoiden toivotaan olevan yhteydessä opettajiin ensisijaisesti sähköpostitse. Myös tuntien yhteydessä voi avoimesti kysyä ja keskustella asioista.
Ajankohtaisista asioista ilmoitetaan its-kurssin Yleiskatsaus-sivulla.